Czym jest komora hiperbaryczna, a komora normobaryczna?

Czym jest hiperbaria?

Hiperbaria to nieinwazyjna metoda wykorzystująca 93% tlenu pod zwiększonym ciśnieniem w specjalnym pomieszczaniu, czyli komorze hiperbarycznej. Podczas sesji tlenowej oddychamy 93-procentowym tlenem w warunkach ciśnienia od 2500 do 3500 hPa w komorach sztywnych.

Podczas sesji tlenowych jesteśmy cały czas w komunikacji z personelem, a wszystkie parametry życiowe pacjentów są na bieżąco monitorowane. W razie jakiekolwiek potrzeby jest możliwość podłączenia do pompy infuzyjnej bądź respiratora. W komorach wieloosobowych pacjent może przebywać razem z personelem- w razie potrzeby jest możliwość szybkiej reakcji. Osoby, które zajmują się obsługą komory, korzystają z panelu, który pozwala na odpowiednią kontrolę nad ciśnieniem.

Długość sesji, wysokość ciśnienia oraz ilość zabiegów dostosowane są indywidualnie do pacjenta.

Czym jest normobaria?

Normobaria – Tę koncepcję opracował polski lekarz, doktor Jan Pokrywka. Zmieniając warunki panujące w komorze tak, aby możliwe było bezpieczne przebywanie bez ograniczeń czasowych. W komorze normobarycznej stężenie tlenu wynosi od 35% do 40%, wodoru 0,3-0,5%, a dwutlenku węgla 1,5-3%. Stan ciśnienia atmosferycznego sprzyjający zdrowiu człowieka wynosi ok. 1500 hPa.

Dwutlenek węgla pod wpływem zwiększonego stężenia powoduje znacznie lepszy proces transportu tlenu z krwi do komórek, natomiast wodór pełni rolę antyoksydantu, redukującego wolne rodniki, zmniejszającego stany zapalne i hamującego procesy starzenia.

Składniki takie jak tlen, dwutlenek węgla oraz wodór, to przepis na lepszą jakość życia i zdrowia.

Jednym z najważniejszych pierwiastków, bez którego nie możemy funkcjonować, jest oczywiście tlen. W otaczającym nas powietrzu znajduje się coraz więcej zanieczyszczeń, przez co ciężko nam wykorzystać tlen w 100%. W komorze mamy tlen odpowiednią mieszanką gazów, która ułatwia jego rozprowadzanie do wszystkich komórek organizmu.

  1. Dwutlenek w odpowiednim stężeniu powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i ułatwia „oddanie” tlenu z krwi do komórek. Pozwala to dotrzeć we wszystkie rejony naszego organizmu.
  2. W mieszance gazów znajduje się również cząsteczkowy wodór. Jest on bardzo skutecznym antyoksydantem, zwalcza wolne rodniki, które przyczyniają się do starzenia komórek w naszym ciele.
Udostępnij dalej!
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *